Hibák, amiket mindenki elkövet
A helytelen fogmosás következményeiA fogmosás a legegyszerűbb, de egyben legfontosabb tennivaló, amelyet a fogaink egészségének a megőrzéséhez meg kell tennünk.
Elkapkodjuk a fogmosást. A legtöbb ember közel sem tölt elég időt a fogmosással: a szakemberek szerint két-három percig kellene fogat mosni, de a felmérések szerint nagyon kevesen mossák a fogukat ténylegesen ennyi ideig - a legtöbben egy perc alatt letudjuk a fogmosást. Állítsuk be a telefonunkat, vegyünk egy kis homokórát vagy konyhai órát, esetleg vásároljunk olyan elektromos fogkefét, amely jelzi, ha letelt a javasolt idő!
Nem figyelünk arra, amit csinálunk
6 anyag, ami tönkreteszi a fehér fogakat
Köztudott dolog, hogy a kávé és a nikotin elszínezi a fogakat, de ez csak a jéghegy csúcsa. Vannak olyan káros anyagok, amelyekre álmában sem gondolna az ember, főleg, hogy egyiküket-másikukat fogmosásra használjuk. Tudjon meg többet, kattintson!
Egyszerre csak néhány fogra koncentráljunk, és a fogak hátsó részeiről, illetve a rágófelületről se feledkezzünk el! A fogkefét ne nyomjuk túl erősen a fogra - különösen akkor legyünk kíméletesek a fogainkhoz, ha hajlamosak vagyunk a fogak összeszorítására vagy a fogcsikorgatásra.
Nem megfelelő kefét használunk
A megfelelő fogkefe puha vagy nagyon puha sörtéjű, ezek ugyanis nem károsítják a fogínyt, szemben a közepesen kemény vagy kemény sörtéjű fogkefékkel. Bizonyos esetekben (például koronák, pótlások vagy fogszabályzó esetén) a szakorvos különleges kefék használatát is javasolhatja, ezt nem szabad figyelmen kívül hagyni.
Szintén sokan elfeledkeznek arról, hogy a fogkefét nem árt rendszeresen, nagyjából háromhavonta cserélni. A fogkefe ugyanis nagyszerű táptalaj a különböző baktériumok számára, meleg és nedves környezetben tartjuk, és ahogy szétnyílnak a szálak, közöttük még jobban elszaporodhatnak a kórokozók. Ezeket pedig minden fogmosáskor "visszaszállítjuk" a szánkba.
Nem használunk fogselymet és szájvizet
Bármennyire is hatékonyak és alaposak vagyunk fogmosáskor, a fogak közötti területet nem tudjuk eléggé kitisztítani fogselyem nélkül. Két fog között tapadnak meg a legkönnyebben az ételmaradványok, itt szaporodnak el a kórokozók és ezen a területen alakulhat ki a legkönnyebben a fogszuvasodás.Ezt elkerülhetjük azzal, ha minden fogmosás után használunk fogselymet, mellyel hatékonyan eltávolíthatjuk az ételmaradékokat, baktériumokat. A szájvíz pedig nemcsak kellemesé teszi a leheletünket, de a maradék baktériumokat is elpusztítja, megerősítheti a fogzománcot és a nyelvünket is tisztábbá teszi.
Tisztelt dr. Tisza Tímea! Tegnap jártam a nőgyógyászomnál, aki a nemi szervemen leukoplákiát állapított meg, és kérdésemre azt válaszolta, hogy nem nagyon lehet eltüntetni. Nem túl nagy részen, a külső szeméremajak belsejében (hozzáteszem, tavaly mindkét oldalán látható volt, de most már csak az egyiken) és a belső szeméremajak egyik oldalán kívül, valamint a csiklón is látható... Azt szeretném Öntől kérdezni, hogy milyen kenőcsöt kezdjek el erre használni, vagy belsőleg mit szedjek, esetleg milyen kezelést javasol? Elkezdtem a Gentamicin gyulladáscsökkentő krémmel kenni, de nem tudom, hogy jól teszem-e. Köszönöm válaszát. egyand
Üdvözlöm! Az állapot bőrbetegség, nőgyógyászok egyáltalán nem értenek hozzá. Jól kezelhető, de nem Gentamicin kenőccsel. Szívesen megnézem Önt, ha megtisztel bizalmával. Rengeteg ilyen páciensem van. A www.boc.hu oldalon tud bejele...