Mennyire izguljunk, ha tikkel a szemünk?
A szemnél észlelt izomrángás nem ritka jelenség, de a legtöbbször teljesen ártalmatlan, és leggyakoribb kiváltó oka a stressz vagy a magnéziumhiány. De ne becsüljük le, mert komolyabb betegség, akár daganat is állhat a háttérben. Ezt hogyan tudhatjuk meg, és mi a teendő?
Ha gyorsan összegezni akarunk, akkor a következő okok állhatnak az általában egyszerre csak az egyik oldalon jelentkező szemtikkelés hátterében: stressz, szem fáradtsága, magnéziumhiány, idegrendszeri betegségek, szemfertőzés vagy agydaganat. Ez igen széles skála.
Ha tikkel a szemünk, nem kell azonnal megijednünk, és ha nem tér vissza rendszeresen, nem is kell vele orvoshoz fordulnunk. Általában fizikai vagy pszichikai feszültség, vagy ingerelt szemideg a ludas, amit egyszerű pihenéssel, relaxációs gyakorlatokkal, ellazult zenehallgatással kikúrálhatunk.
Akár szemmasszázst is alkalmazhatunk, óvatos, körkörös mozdulatokat végezhetünk a szemhéj körül, de összességében elmondható, hogy csak kicsit nyugodtabb környezetre van szükségünk, és a szemrángás megszűnik. Ha nincs stresszes életünk, az nem kizáró ok, mert például attól is tikkelhet a szemünk, ha sokat ülünk számítógép előtt.

A szemrángást a stresszes élet is előidézheti
Ilyen esetben erősen ajánlott óránként tíz perc szünetet tartani a munkában, amíg nem a monitort bámuljuk, közben pedig pislogjunk sokat, majd este érdemes lemondani a tévéről, az okostelefonról és a számítógépezésről. Helyette inkább sportoljunk, hallgassunk zenét, vagy kapcsolódjunk ki a barátokkal.
De vigyázzunk, az is okozhat hiányt, ha túl sok magnéziumot viszünk be a szervezetbe! Több magnéziumra van szükségünk terhesség alatt, rendszeres sportolás esetén, és különösen a stresszes életszakaszokban, amit csak felerősítenek az olyan betegségek, mint a cukorbetegség, a lisztérzékenység, a krónikus vesebetegség vagy az alkoholizmus.
Ha pedig a tünetek hetekig nem szűnnek, mindenképpen forduljunk orvoshoz, majd szemészhez, aki meg tudja állapítani a kiváltó okot. Konzultáljunk neurológussal is, aki meg tudja állapítani, hogy van-e valamilyen idegrendszeri betegség, agyi károsodás, esetleg daganat a szemrángás mögött. Azonban ne essünk kétségbe rögtön, ha hosszabb ideig tikkel a szemünk, mert ez utóbbi csak ritka esetben fordul elő.