Veszélyes lustaság
Meg is ölheti a tétlenség!Azt talán már általános iskolában is tanítják, hogy a testmozgás, a testedzés, és az aktív élet a minden szervünk működésére pozitív hatással van. Ezért egészségünkre nézve cseppet sem közömbös, hogy sportolunk-e vagy sem.
h i r d e t é s
Magyarországon a halálozási okok első helyét a szív- és érrendszeri megbetegedések foglalják el, az elhunytak több mint fele, ötvennégy százaléka ilyen jellegű kór miatt leli halálát. A szív- és érrendszeri betegségek kialakulásában kiemelt szerepe van a mozgásszegény, ülő életmódnak: felmérések szerint a rendszeresen (hetente legalább háromszor) sportolók körében feleannyi a kardiológiai panaszok kialakulásának az esélye.
A mozgás előnyei
A rendszeres testmozgásnak számtalan előnye van - és nemcsak a feszes izmokra, hajlékonyságra vagy az állóképesség növelésére gondolunk! A mozgás megerősíti a szív izmait is, tornáztatja a tüdőt, rugalmasabbá teszi a vérereket. A szervezetünk több oxigént képes felvenni és hatékonyabban tudja elszállítani a sejtekhez, melyek így hatékonyabbá válnak, jobban működnek. Az anyagcsere is fokozódik, könnyebben őrizzük meg az ideális testsúlyunkat és a méreganyagoktól is könnyebben tudunk megszabadulni.De ha nem mozgunk...
A mozgásszegény életmódúaknál a bevitt energiát nem égetik el, így a kalóriákból szépen lassan plusz kilók lesznek - azt pedig sokan tudjuk, hogy milyen veszélyekkel járhat az elhízás, mennyi betegség esélyét növeli többszörösére a túlsúly. A keveset mozgó embereknél nemcsak a szív- és érrendszeri betegségek alakulnak ki gyakrabban, de jobban fenyegeti őket a stroke, bizonyos daganatfajták, a magas vérnyomás és a magas koleszterinszint.
Kontroll alatt a koleszterinszint
A koleszterinszintünk kordában tartása nagyban függ az étkezési szokásoktól és fizikai aktivitástól. Az egyik legjobb koleszterincsökkentő módszer a mozgás. Számos tudományos vizsgálat és kutatás támasztja alá a fizikai aktivitás előnyeit. Testmozgás hatására az összkoleszterin-szint csökkenése mellett növekszik a HDL-koleszterin aránya is. Ez azért kedvező, mert a HDL az érfalakból a májba szállítja a fölösleges zsírokat. A magas LDL koleszterin egészségünkre nézve veszélyes rizikótényező, de napi 30 perces mozgással hatékonyan csökkenthető.A rendszeres testmozgás minden életkorban jótékony hatással van a szervezetre. Már a mérsékelt intenzitású fizikai aktivitás is javítja az egészségi állapotot (30 perc testmozgás naponta). A fizikai aktivitás rendszeres végzésével növelhetjük a szervezet teljesítőképességét és javíthatjuk az életminőségünket. Hazai és külföldi tanulmányok egyaránt igazolják, hogy heti 3-4 órás fizikai aktivitás már csökkenti a magas vérzsírszintet, és a szövődményeként fellépő érelmeszesedést, valamint a magasvérnyomás kialakulásának kockázatát. Tudatos magatartással, aktív testmozgással sokat tehetünk annak érdekébe, hogy megelőzzük a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását. A testmozgás ráadásul jobb közérzetet biztosít, és sikerélményt nyújt - ne hagyjuk ki az életünkből!
h i r d e t é s