Az epekő gyakori és fájdalmas betegség. Kezelése egy egyszerű műtéttel a leghatásosabb, de vannak más módszerek is, a gyógyszeres kezeléstől a kőzúzásig. Ezek hatékonysága és biztonsága azonban megkérdőjelezhető.
Vannak azonban más, műtét nélküli gyógymódok is - az igazolt, gyógyszeres kezeléstől a kuruzslásig.
Gyógyszeres módszer
Bevált gyógymódnak tekinthető
epekő esetén az
epesavas sók szájon át történő adagolása, amely feloldhatja a követ. Ez egy viszonylag hosszú folyamat, legalább két éven keresztül kell alkalmazni, ráadásul az esetek körülbelül 40 százalékában kecsegtet csak teljes gyógyulással, mivel csak úgynevezett koleszterinkövek esetén hatékony. További hátránya ráadásul, hogy nagy a kiújulás veszélye.

Bevált gyógymódnak tekinthető az epesavas sók szájon át történő adagolása
Kőoldás
Ezen kívül orvosok próbálkoztak hasfalon keresztül, egyenesen az
epehólyagba vezetett
katéter segítségével történő kőoldással, de az eredmények és a beavatkozás fokozott kockázata miatt nem terjedtek el széles körben.
Kőzúzás
Létezik még egy úgynevezett
kőzúzásos megoldás is. Az elektrohidraulikus shockhullámmal történő kőzúzás (ESWL) hatékonyan roppantja össze a köveket. A módszer nem alkalmazható abban az esetben, ha több apró kő van jelen, a kő túl nagy, vagy gyulladásos folyamat gyanúja merült fel.
Nem ajánlott házi praktika
Természetesen az interneten terjednek olyan
házi praktikák is, amelyek műtét és egyéb beavatkozás nélkül ígérik a kövek "feloldódását". A leggyakoribb ilyen "módszer" szerint minden nap fel kell hajtani egy deciliter olívaolajat, majd le kell feküdni az ágyra úgy, hogy a fej lejjebb legyen, mint a test, így az olaj a tévhit szerint feloldja az epekövet. Mindezt addig kell alkalmazni, míg el nem tűnnek a kövek. Van, aki az
olívaolaj előtt egy házi készítésű - barnacukorból, vízből és
ezüstkolloidból álló - szirupot is megiszik, növelve a hatékonyságot. Ez a praktika azonban orvosilag nem igazolt, sőt nagyobb kárt - például az epevezeték elzáródását - is okozhatja!