A vesebaj ilyenkor halálos
Hatalmas kutatás készült a vesebetegségek hatásairól, amelynek során 188 országban gyűjtöttek adatokat a szakemberek hat különböző időpontban 1990 és 2013 között. A kutatók becslése szerint 2013-ban a csökkent veseműködés a halálesetek 4 százalékát okozta világszerte, azaz 2,2 millió ember vesztette életét emiatt. Ráadásul a vesebetegség az egyik fő oka a szívvel kapcsolatos haláleseteknek is.
A 2,2 millió halálesetnek több mint a fele (1,2 millió eset) volt szívvel kapcsolatos, míg közel 1 milliót veseelégtelenség okozott a kutatási jelentés szerint, amely megállapítja, hogy a vesebaj szűrésével javítani lehetne a helyzeten.

Meg kell érteni a vesebetegségek valódi hatását az egészségre, és ennek tükrében újra kell gondolni a kardiovaszkuláris, valamint a végstádiumhoz vezető vesebetegségek helyzetét, amelyek haláleseteket és rokkantságot okoznak - jegyzete meg Dr. Bernadette Thomas, a seattle-i University of Washington klinikai nefrológusa és globális egészségkutatója az Amerikai Nefrológiai Társaság hírlevelében. Szerinte ez különösen fontos a fejlődő világban, ahol a halálozási arány megemelkedett 1990 óta.
Vesénk ideális esetben egy életen át méregteleníti szervezetünket, ám ha nem vigyázunk, könnyen kár keletkezhet benne. Ezt elkerülendő érdemes tisztában lenni azzal, mi árthat ennek a szervnek, ha pedig már megtörtént a baj, mihamarabb meg kell kezdeni a probléma kezelését. Részletek!
A kutatók azt is megállapították, hogy a csökkent vesefunkció ugyan kevésbé fontos kockázati tényező, mint a magas vérnyomás, a magas vércukorszint, illetve a túlsúly és elhízás, de hasonlóan jelentős, mint a magas koleszterinszint, ha azt nézték, hogy milyen mértékben befolyásolja a rokkantsági tényezővel korrigált életévek számát, azaz, ha figyelembe vették a betegség, fogyatékosság vagy korai halál miatt elvesző évek számát.
Forrás: medlineplus.gov