Kiderült, ez a legmegnyugtatóbb hobbi
Nem túlzunk, ha azt mondjuk, hogy a koronavírus-járvány miatt 2020 egy kifejezetten stresszes év, most tehát, ha lehet, még nagyobb szükségünk van a feszültség, idegesség, düh, csalódottság oldására. Erre szerencsére számtalan módszer létezik, megpróbálhatjuk például elsajátítani a kötést, amely egy kutatás szerint a legerősebb nyugtató hatással bíró hobbi.
5 hobbi, amely javítja az egészséget
Legtöbbünk számára a hobbik életünk fontos részét képezik. Azon túl, hogy élvezetet lelünk bennük, kedvenc elfoglaltságaink szellemi és testi egészségünkre is jótékony hatással lehetnek. Részletek itt.
Régóta ismert, hogy a sok stressz se testileg, se lelkileg nem tesz jót nekünk, a túlzott idegesség számtalan negatív következménye közül biztosan mindenki fel is tudna sorolni jó párat. Érdemes tehát arra törekedni, hogy minél nyugodtabban, harmonikusabban éljük meg életünk nehéz helyzeteit, így például a pandémia által generált rövid és hosszú távú problémákat. Ebben sokat segíthet, ha olyan hobbit választunk, amely közben pihenhetünk, feltöltődhetünk.
"Amikor a szervezetet stressz éri, bekapcsol az 'üss vagy fuss' reakció, és nagy mennyiségű adrenalin, valamint kortizol szabadul fel. Az ezen hormonoknak való túlzott kitettség pedig a test szinte minden rendszerére hatással van" - magyarázza Dr. Charles Parks Richardson, a Cleveland Diabetes Care alapítója, aki hozzátette: a mély, relaxált állapot abban segít, hogy hamar és kevés sérüléssel lépjünk ki ebből a felfokozott szituációból.
Azt már a cikkünk elején elárultuk, hogy egy friss kutatás kiderítette, a kötés a legerősebb nyugtató hatással rendelkező hobbi. De hogyan jutottak erre az eredményre a szakemberek?

A legjobb hobbik, ha relaxálni szeretnénk
A megállapítás a DIYs.com kutatóihoz köthető, akik elhatározták, hogy utánajárnak, melyik az a hobbi, amely a legnagyobb valószínűséggel csökkenti a stresszt a szívritmus normalizálása által. Egy 2379 ember bevonásával készült kérdőív segítségével összeállítottak egy listát, ezen 20 olyan tevékenységet gyűjtöttek össze, amelyeket az emberek leggyakrabban "használnak" stresszcsökkentésre. Ezután a kutatók 357, 20 és 30 év közötti nőt, illetve férfit kértek fel arra, hogy több héten keresztül rendszeresen gyakorolják a listán szereplő hobbikat. A tevékenységek közben egy okosórát kellett viselniük, amely folyamatosan mérte a szívritmusukat - az adatokból pedig láthatóvá vált, milyen elfoglaltságoktól csökkent le leginkább a pulzusuk, ilyenformán mikor nyugodtak meg a leginkább.
Az eredmények a kötést hozták ki nyertesnek, azoknál ugyanis, akik kötőtűt ragadtak, átlagosan 19 százalékkal csökkent a szívritmus. A második helyezett nem meglepő módon a horgászás lett (10 százalék) - korábban számtalan kutatás bizonyította, hogy a természetnek, azon belül is a tavaknak, folyóknak meditatív hatásuk van. A dobogó harmadik fokát pedig a blogolás csípte meg (7,5).
"A keringési rendszert különösen rosszul érinti az állandó stressz és szorongás, így fontos, hogy folyamatosan igyekezzünk vérnyomásunkat kontroll alatt tartani. Ha a test a krónikus stressz állapotában marad, az olyan betegségeket okozhat, mint a magasvérnyomás-betegség, a gyomorfekély vagy a szív- és érrendszeri betegségek" - hangsúlyozza Dr. Richardson, akinek szavaival mélyen egyetértünk. Ezekben a vészterhes időkben mindenképpen kell találnunk egy olyan elfoglaltságot, ami kikapcsol minket: nem baj, ha nem a kötésre, a horgászásra vagy a blogolásra esik a választásunk. A lényeg, hogy amit csinálunk, élvezettel tegyük, és hagyjuk, hogy kiszakítson minket egy időre a valóságból.
Kedves Szakértő! Nekem az lenne a kérdésem, hogy a szorongás maga (főleg szociális téren) elmúlhat- e a rendszeres sportolással, illetve csökkenhet-e? Az egészséges életmód ugye hozzájárul ennek a problémának a csökkenéséhez? Mindenképpen szükséges szakembert felkeresni? Vagy kezdetben elég kipróbálni többet beszélgetni a barátokkal, jobban beosztani az időt, kicsit mosolygósabban hozzáállni a világhoz? És ha mindezek mellett nem csökken a szorongás ugye elég csak akkor külső segítség? Illetőleg milyen házi módszer javasolt? Az hogy maradjon elég idő a hobbikra, kikapcsolódásra, emberekre, sportra, hogy utána az alvás is könnyebb legyen kezdetben jó módszer? Mindez a váltás lassan, de biztosan ugye hozzásegíthet egy kiegyensúlyozottabb élethez? Ha ezek összejönnek ugye csökkenhet a társaságban való félelem, anélkül, hogy terápiára mennék? A kérdés felkerülhet a honlapra Köszönettel X. (22 éves nő)
"Nem csak testünket kell istápolnunk, hanem elménket és lelkünket még sokkal inkább, mert az ész fénye is, mint a lámpás, ha olajat belé nem csepegtetünk, kialszik öregkorban." (Cicero) Az egykori latin mondást eleve félremagyarázták. Az "É...