A túlzott stressz meglepő jelei
A stressz sokak mindennapjait áthatja, egy idő után pedig kezelhetetlen mértékűvé is válhat. Eközben egészen meglepő tünetek figyelmeztethetnek rá, ha túlságosan sokat idegeskedünk és szorongunk.
Hányás
Kutatások bizonyítják, hogy a túlzott mértékű stressztől kialakulhat hányinger és hányás akár ciklikusan, hosszabb időn keresztül ismétlődve is. Utóbbi esetben a tünetek mindennap körülbelül ugyanabban az időben jelentkeznek. Ilyenkor pihenjünk, amennyit csak tudunk, és igyunk sok folyadékot - hosszú távú megoldást azonban kizárólag a stressz feloldása jelenthet, illetve a stresszforrás megszüntetése.
Hajhullás
A hajhullás akár súlyos hormonális zavarokra is felhívhatja a figyelmet. Részletek itt.
Számos oka lehet a hajvesztésnek a genetikától kezdve egészen gyógyszerek mellékhatásáig, mindemellett súlyos stressz is állhat a háttérben. Egyrészt egy autoimmun betegség, az alopécia során a fehérvérsejtek megtámadják a hajhagymákat, ezt pedig a nagy fokú stressz is indikálhatja. Emellett említést érdemel a telogén effluvium nevű kondíció is, amelynek során hajunk akár 70 százalékát is elveszíthetjük, ráadásul nagyon rövid idő alatt. Nem ritka, hogy a hirtelen hajvesztés egy stresszes esemény, például valamilyen érzelmi trauma vagy haláleset után hónapokkal következik be.

Orrvérzések
Kutatások bizonyítják: valóban lehetséges, hogy valakinek a nagy fokú stressztől és feszültségtől vérezni kezdjen az orra. Szakértők szerint ahhoz van köze, hogy a feszültség hatására hirtelen megemelkedik a vérnyomás. Ha szeretnénk elkerülni, érdemes mindennap meginni egy-két csésze hibiszkuszteát.
Memóriavesztés
Ha például olyan megbeszélésen veszünk részt, amely nagyon feszült hangulatban zajlik, akkor könnyen megeshet, hogy a stressz miatt rövid idő elteltével már alig emlékszünk valamire az elhangzottakból. Ennek oka, hogy a krónikus stressz miatt túl sok kortizolhormon jut a hippokampuszba, márpedig az agynak ez a része irányítja a rövid távú memóriát.
Forrás: rodalewellness.com
Tisztelt Doktor Úr! Amóta csak visszaemlékszem, komoly szorongásos problémáim vannak. A napokban keltette fel a figyelmem, hogy a nem integrált Moro reflex tünetei megtalálhatóak nálam (az allergiától, a hypoglikémiáig tengeri betegségig minden), ami a legfárasztóbb ezek közül, a folyamatos megijedés, és az, hogy a zaj elviselhetetlennek tűnik (pl. egy oviscsoport zaja, bármilyen hirtelen zaj). Elolvasva a Moro és a Strauss reflexet, elbizonytalanodtam, mert maga a reakcióm a második (nyak behuzása, pislogás, stb.). A kérdésem az lenne, hogy felnőtt korban, hogy néz ki egy nem megfelelően integrált Moró reflex, s hogy van-e különbség e között és a túlzott ijedtségi rekció (exaggerated startle reflexet fordítottam így, nem tudom helyes-e), hogyan lehet egymástól megkülönböztetni felnőtnél a Moro reflexet a Strauss reflextől? Ilyen típusú vizsgálatra nálunk nincs lehetőség, ezért kérem a segítségét, hogy tudjam merre induljak. Jó lenne már kicsit felszusszanni.
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező! A Moro-reflex egy olyan újszülöttkori reflex, amely 4-5 hónapos korban teljesen megszűnik. A felnőtteknél a Strauss-reflex lehetséges. Érdemes lenne ezzel a problémával inkább pszichológushoz fordulni. Üdvözl...