Tüdőszűrés: mit mutat ki?
Milyen betegségeket deríthetünk ki a segítségével?Sokan úgy gondolják, hogy a tüdőszűrés csak azt mutatja ki, hogy valaki tuberkulózisos-e vagy sem. A tüdőszűrés azonban ennél jóval többet tesz, bármilyen, a tüdőt érintő elváltozás észrevehető a tüdőszűrés során készült felvételen.

A tüdőszűrő vizsgálat rejtett betegségetket mutathat meg
Ezek az elváltozások többféle betegségre is utalhatnak, és bár a tüdőről készült felvételek nagyon hatékonyak ezeknek az elváltozásoknak az észrevételében, a diagnózis felállításához sokkal több vizsgálatra van szükség. A tüdőről készült röntgenfelvétel segítségével azonban a diagnózis is gyorsabb és pontosabb lehet.
A COPD lefolyása
A COPD a végzetes kimenetelű betegségek listáján a 4-6. helyen áll a világon, és ha nem teszünk ellene az áldozatok száma tovább növekszik. A kezelés elsődleges célja az exacerbációk számának csökkentése, ezáltal az állapot rosszabbodásának lassítása. A cikk folytatásáért kattintson!
A tüdőszűrés során az elváltozások típusa, illetve azok részletesebb elemzése hozzájárulhat a betegségek meghatározásához. A felvételen látható elváltozások ugyanis gyakran jól körülírható mintákat követnek, és ezek a minták egy-egy betegségre utalnak.
A tüdőszűrés során a leggyakrabban a tuberkulózisra, illetve a tüdő daganatos megbetegedésére utaló jeleket keresnek, de természetesen ezek mellett sok másmilyen betegségre utaló jelek is lehetnek a felvételen. A foltok, árnyékok például tüdőgyulladásra, gombás fertőzésre, szeptikus embóliára, autoimmun betegségekre, vagy irritáló anyagok belélegzése miatt kialakuló tüdőbetegségre utalnak (ez az egyik leggyakoribb, munkával összefüggő betegség, és a gyulladás oka sokféle anyag lehet, a széntől, az azbeszttől a vason keresztül a pamutig). A szövethiány utalhat daganatos betegségre vagy bakteriális fertőzésre (például Staphylococcus aureus, Klebisella pneumoniae vagy Mycobacterium tuberculosis fertőzésre).