Orrból ömlő információ
Nem mindegy, mit fújunk ki!Orrváladék nem csak akkor termelődik, amikor nagy mennyisége miatt fel is tűnik. Nem csupán nátha, megfázás idején létezik. Igaz, ekkor nevezzük - illik vagy nem illik - egyszerűen takonynak, melynek összetétele, állaga fontos információforrás.
Védelmező összetétel
Orrváladék tartja nedvesen az orrüreg és az orrmelléküregek falát. A belélegzett levegő a külső hőmérsékletről ebben a térben melegszik fel 31 ℃-osra, miközben relatív páratartalma az orrváladék nedvességétől 95 százalékosra dúsul. Az egészséges orrnedv vízszerűen áttetsző, a víznél kissé sűrűbb folyadék, folyamatosan naponta csaknem egy liter keletkezik belőle.Nagy része észrevétlenül lecsurog a garatba, másik része kilégzéskor párolog el. A váladék több különböző eredetű folyadék keveréke. Jelentős részét az orrüreg légzőhámmal - csillószőrökkel borított hengerhámmal - fedett területe termeli.
Jó tudni!
Hidegben egészséges embernek is folyamatosan csöpöghet az orra, mivel a kilégzési pára fokozott lecsapódása miatt az orrváladék felhígul. Ez még nem megfázás!
Az orrüreg felső részében található kicsiny szaglóhám váladéka csekély mennyiséget tesz hozzá az orrnedvhez, viszont a szagláshoz nélkülözhetetlen szagkötő fehérjéket tartalmaz. Ehhez keveredik még némi hajszálereken átszűrődött vérsavó, könny és a kilélegzett levegőből kicsapódott víz.
A váladék képződésekor két réteget, egy alsó, hígabb, a csillók mozgását lehetővé tevő és egy felső ragadós (mucinózus) réteget képez. Az ebbe tapadó szennyeződést az alul szorgoskodó csillók kitessékelik a szervezetből. A csillók igen érzékeny apróságok, ezért, bár az orrváladék összetétele némileg változik, kémhatása, hőmérséklete mindig a számukra optimális tartományba kell essen, különben elpusztulnak.

Mi folyik az orrunkból? Leginkább víz!
A friss orrváladék 90 százaléka víz, benne fontos sók - nátrium, kálium, kalcium, magnézium és klór - vannak, továbbá fontos fehérjék: albuminok, antibakteriális enzimek (lizozim), foszfatázok, amilázok, valamint interferonok és immunglobulinok - IgA, IgG és IgE - vannak. Az állandóan mozgó orrváladék tehát dúskál immunrendszeri ellenanyagokban, így akadályozza meg a vírusok, baktériumok megtelepedését. Ezek azimmunrendszerelőretolt osztagai. A váladék normálisan alig tartalmaz sejteket, néhány vérsejt és a hámból származó sejt, valamint immunrendszeri sejt van benne csupán.
Érdemes szemügyre venni!
Az orrváladék megjelenése és összetétele számos külső körülményről és betegségről ad felvilágosítást. Színe a belélegzett piszkos levegőből megkötött portól, szennytől a nyálka akár feketévé is válhat. A barnás, pirosas véres váladék az egyszerű orrvérzéstől a különböző gyulladásokig sok mindenre figyelmeztethet, akár tumorokra is utalhat. Az orrüregben állandóan élnek baktériumok, amelyek szintén megszínezik.Az erős sárgászöld nyák bakteriális fertőzésre utal. Színéből és mennyiségéből, állagából következtethetünk arra, hogy a náthát okozófertőzésmennyi ideje van a szervezetben, hol tart a gyógyulás. A náthavírusok elszaporodása az orrnyálkahártyán először vízszerű váladékozást idéz elő, - szervezetünk így akarja kiöblíteni a kórokozókat.
A nyálka ezután lassan besűrűsödik, nyúlós, fehéres színű lesz, ami a védő váladékot termelő kehelysejtek elszaporodására, illetve ezek kimerülés miatti pusztulása, valamint a fertőzött hámsejtek leválása miatti sejtpusztulásra utal. Az immunrendszeri védőanyagok feldúsulása is sűríti.
A bőséges nyálkatermelés és duzzadt nyálkahártyák miatt az orrüregek szellőzése romlik, ami kedvez a baktériumok szaporodásának. A felülfertőződés folytán a váladék elszíneződik: a sárgás szín gennysejtek, az erős sárga szín a Staphylococcus aureus, a zöld a Pseudomonas aeruginosa baktériumok jelenlétére utal. A féloldali gennycsorgás főként felnőtteknél arcüreggyulladás gyanúját veti fel.
A gennyes váladék természetesen nem csak előre, hanem a garat felé is távozik az orrüregből. Az orrváladék bakteriológiai és laborvizsgálata számos további, nem feltétlenül náthás betegség kivizsgálásához is hozzátartozik. Ha például a váladék csomós, darabos, az valamilyen fog eredetű gyulladásra utalhat.
Értékelje a cikket!