Pislogni fog, ha ezt meglátja
Ahogy a szólás is tartja, időnként még a saját szemünknek sem hiszünk. Mint azonban az alábbi példa is igazolja, ez nem feltétlenül baj, hiszen egy-egy illúzió alaposan megtréfálhatja csalhatatlannak hitt érzékünket.
Ne is húzzuk az időt, máris itt a feladat: nézze mereven a kép közepén látható keresztet néhány másodpercig! Ha nem pislog és nem mozgatja közben a szemét, az eredendően a szivárvány majd' minden színében pompázó ábra szép lassan egyöntetűvé fog változni. Először a világosabb színű foltok tűnnek el, majd idővel mindent elnyel az unalmasan szürke háttér. Persze, aggodalomra semmi ok, egyetlen pislantással újra visszahívhatja szemei elé az eredeti képet.

Működött, igaz? Természetesen joggal merül fel a kérdés, hogy ez vajon hogyan lehetséges. Mielőtt azonban kikeresnénk a telefonkönyvből a legközelebbi ördögűző számát, tekintsük át a tudományos magyarázatot!
Mutatunk egy képet, amelyen 12 fekete pötty van, ön azonban nem fogja mindet egyszerre látni - részletek itt.
A kép egy vizuális trükk eszköze, amelyet a jelenség 19. századi felfedezője, a svájci Ignaz Troxler után Troxler-hatásként ismerünk. Valójában a színek mindvégig megmaradnak az ábrán, agyunk viszont saját működése áldozatául esik a kereszt bámulása közben. A minket érő vizuális ingerekkel a szelektív feldolgozás jelensége révén tudunk megbirkózni. Anélkül, hogy tudatában lennénk, agyunk kiszűri a felesleges információkat - így leszünk ugyanis képesek a fontos dolgokra fókuszálni. Jó példa lehet erre egy bokrok között ólálkodó ragadozó a vadonban vagy esetleg egy sarkon beforduló autó, miközben éppen átkelni próbálunk az úttesten.
Az agy hajlamos figyelmen kívül hagyni a nem változó vizuális ingereket, ami megmagyarázza, hogy miért halványulnak el a színek a fenti képen. Végig a keresztre fókuszálunk, ezért agyunk úgy dönt, hogy a körülötte lévő foltok szükségtelen információt szolgáltatnak, így inkább szürkével tölti ki a kérdéses felületet. Érdemes megjegyezni, hogy ez alapvetően nem különleges jelenség, csupán nem vesszük észre a működését a hétköznapokban, mivel szemünk folyamatosan jár a környezetünk egyes pontjai között, valamint pislogni is rendszeresen szoktunk.
Forrás: iflscience.com
Egy ausztrál kutatás szerint sokszor nagyobb lyukat fúrnak a kelleténél a fogszuvasodást kezelő fogorvosok. A probléma hátterében egy optikai csalódás áll. A kutatásról bővebben ide kattintva olvashat.